Прејди на содржината

664 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
665 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар665 п.н.е.
DCLXIV п.н.е.
Ab urbe condita89
Староегипетска ераXXV династија, 88
- ФараонТахарка, 26
Старогрчка ера28.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4086
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1257
Берберски календар286
Будистички календар−120
Бурмански календар−1302
Византиски календар4844–4845
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
2032 или 1972
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
2033 или 1973
Коптски календар−948 – −947
Етиопски календар−672 – −671
Еврејски календар3096–3097
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−608 – −607
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2436–2437
Холоценски календар9336
Ирански календар1286 п.п. – 1285 п.п.
Исламски календар1326 п.х. – 1324 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1669
Мингуо-календар2576 пред Р. Кина
民前2576年
Нанакшахи−2132
Тајландски сончев календар−122 – −121
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
−538 или −919 или −1691
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
−537 или −918 или −1690

664 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 664. година пред новата ера, 664. од првиот милениум п.н.е., 64. од 7 век п.н.е. и петта од 660-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4844 и 4845 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4086 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3096 и 3097 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 89.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 664 година се протега во 1972 и 1973, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2032 и 2033 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 121 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1325 и 1323 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...