Ропство

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Geromeslavemarket.jpg

Ропство е краен облик на искористување на луѓето од други луѓе. Робот е правно изедначен со предмет. Ропство има уште во првобитното општество, постои во стариот и средниот век, но и во новиот век (на пример, плантажно ропство во САД).

Човекот кој се наоѓа во ропство се нарекува роб, а женската варијанта е робинка.

Ропството како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Робовите и ропството се јавуваат како тема во уметноста и во популарната култура, како:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]