Басна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Басните се мали епски дела во стих или во проза, во кои на алегоричен начин се опишуваат човечки особини. Најчесто во басните главни актери се животните, а се исмејуваат особините на луѓето. Најпознат баснописец е Езоп.