Петко Дабески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Петко Дабески — (15 октомври 1939 во Волковија, Тетовско) — македонски поет.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

По образование е дипломиран електроинжинер. Дипломирал на Белградскиот Универзитет во 1963, и околу три декади работи на тоа поле. Објавува од млади години – уште од 1955 година.

Библиографија[уреди | уреди извор]

 • Трет потег (Современост, 1982),
 • Слободен удар (Студентски збор, 1983),
 • Четврта координата (Македонска книга, 1987), книга што му ја донесе наградата „Браќа Миладиновци“ на Струшките вечери на поезијата во 1987,
 • Параболи (Култура, 1989),
 • Невестински ковчег (Наша книга, 1991),
 • Надвор од опитот (Култура, 1996),
 • Нешта над зборовите (Мисла, 1997),
 • Чувари на Калето (Феникс, 1998),
 • Не е се хаику (Студентски збор, 1999),
 • Покривка на зборовите (Македонска книга, 1999).[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Ристовски, Блаже (2009). Македонска енциклопедија. Скопје: МАНУ. стр. 421. ISBN 978-608-203-023-4. OCLC 499142958.CS1-одржување: датум и година (link)
 2. Македонски писатели, Друштво на писатели на Македонија, Скопје, 2004, стр. 64.