Бруно Шулц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бруно Шулц (Bruno Schulz) (12 јули 1892 - 19 ноември 1942) - полски писател, сликар, графичар, критичар и филозоф од еврејско потекло.

Биографија[уреди | уреди извор]

Шулц е роден во градот Дрохобич (денес во Украина), претежно населен со Евреи и поголемиот дел од животот го поминал во родниот град, работејќи како наставник по цртање во гимназијата. Инаку, тој студирал архитектура во Лавов. За време на Втората светска војна, Шулц бил одведен во гетото во Дрохобич и таму бил убиен во 1942 година.[1]

Творештво[уреди | уреди извор]

Шулц се оформил под влијание на интелектуалната авангарда собрана во движењето „Млада Полска“, како и под влијание на германската книжевност од почетокот на 20 век. Во 1934 ја објавил својата прва книга „Продавници со боја на цимет“, а потоа, поттикнат од младите литерати и од издавачите ја објавил и втората книга „Санаториумот во знакот на Клепсидрата“. Всушнот, овие две книги го сочинуваат целото неговот творештво, зашто ракописот на неговото трето дело, романот „Месија“ е изгубен. Исто така, Шулц има напишано неколку раскази и есеи.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Бруно Шулц, Митизација на реалноста. Скопје: Бегемот, 2015.
  2. Бруно Шулц, Митизација на реалноста. Скопје: Бегемот, 2015.