Хеката (митологија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Хеката

Хеката, (старогрчки: Ἑκάτη, литвански: Hecate) била божица на смртта и вештерството, ќерка на Титан, Перс и Титанката Астерија (титан).

Хеката имала три тела и три глави - лавовска, кучешка и кобилска. Во ноќите без месечина лутала по патиштата и гробишата. Таа праќала ужасни и тешки сонови на Земјата и ги уништувала луѓето.

Самиот Зевс толку ја почитѕвал Хеката што никогаш не и ги оспорувал правата - можела да дарува на смртниците а со тоа и можела да земе од нив се што ќе посакала.

Нимфите кои што ја прателе Хеката се викале Лампади.

Хеката

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Зевс Оваа статија за грчката митологија е никулец.
Можете да помогнете во нејзината дообработка.