Хаос (митологија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Хаос
Arabischer Maler um 730 001.jpg
Деца Геја, Тартар, Ерос, Ереб и Ноќ[1]

Хаосот (грчки: Χαος) според грчката митологија, бил над сè. Старите Грци Хаосот го претставувале како местото помеѓу небото и земјата, како почеток и извор на сè на светот кое постои и живее.

Според олимпискиот мит за создавањето на светот, во почетокот мајката Земја (Геја) излегла од Хаосот и го родила својот син Уран односно Небото. Според философскиот мит пак, за создавањето на светот, најпрвин бил создаден Мракот, од кој пак скокнал и бил создаден Хаосот. Од Мракот и Хаосот биле создадени Ноќ, Ден, Пекол и Воздух.

Според Теогонијата на Хесиод, Хаос на почетокот бил изворот на животот. Од него најпрво настанале:

Од Ноќ и Мрак настанале

Од Земја се создале:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. There are two Eros's in greek mythology. One is "Desire". The first thing out of Chaos. The other is the son of Aphrodite and Ares and brother of Deimos and Phobos and the consort of Psyche and father of Hedone.