Уран (митологија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Aion mosaic Glyptothek Munich W504.jpg
Primordial Being of the Sky
Живеалиште Небо
Сопружник Геја
Браќа/сестри Понт

Уран (грчки: Ουρανός) во грчката митологија бил врховен бог, првиот владетел со вселената, крал на небото. Тој бил прародител на сите останати богови, односно според грчката митологија тој бил првиот бог, кој немал родители. Тој бил син на Геја. По неговото раѓање, Геја му станала сопруга. Тој е татко на титаните, циклопите и хекатонхирите.

Тој своите деца ги затварал во Тартар, но Геја го убедила на Крон да застане на страната против својот татко. Во почетокот, Уран и Геја биле сојузници, но подоцна биле во спротивни табори.

Според Цицерон, во своето дело Природа на боговите (De Natura Deorum), родители на Уран биле Етар и Хемер, односно Воздухот и Денот. Според други митови пак, тој бил син на Ноќта.

Негов еквивалент во римската митологија е Целус.

Потомство[уреди | уреди извор]

  1. Киклоп,
  2. Хекатонхири,
  3. Титани,
  4. Гиганти
  5. Мелија
  6. Афродита[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. According to most myths but others say that was the daughter of Zeus and a goddess named Dione daughter of Epimetheus and Pandora.