Минотаур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Минотаур
Minotauros Myron NAMA 1664 n1.jpg
Минотаур, (Археолошки музеј во Атина)
Вид Митолошки суштества
Родители Бик од Крит и Пасифај
Митологија Старогрчка митологија
Подрачје Крит

Минотаур е митолошко суштество кое е полу-бик и полу-човек. Тој е син на жената на кралот Пасифај и бик.[1] Поради тоа што бил многу грд, кралот Минос го повикал Дедал да изгради лавиринт од кој не би можел да излезе. Минотаурот талкал низ лавиринтот и се хранел со грчките момци и девојки кои му ги праќале како заложници сè додека Тезеј не го убил. На Тезеј му помогнала кралската ќерка Аријадна која му кажала дека од лавиринтот може да се излезе само на еден начин: Да се одмотува клопче со конец на почетокот на лавиринтот па потоа по него да се враќа назат. Минотаурот е исто така познат и како Астерио.[2] 

Откако тој се вознесе на тронот на острвот Крит, Минос се натпреварувал со своите браќа за да владее. Минос му се помолил на Посејдон, богот на морето, да му испрати еден снежен бик, како занак за поддршка. За да го казни Минос, Посејдон направил Минос да се вљуби во бикот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Carmen 64.
  2. Robert Grevs, Grčki mitovi, Nolit, Beograd, 1992, str. 294 - 295.