Персеј (митологија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Персеј
Firenze.Loggia.Perseus02.JPG
ЖивеалиштеАргос
СимболГлавата на Медуза
СопружникАндромеда
РодителиЗевс и Данаја
ДецаПерсес
Јава наПегасус

Персеј (грчки: Περσεύς) бил легендарниот основач на Микена и на Персејската династија на Дааните. Тој бил првиот од митските херои во грчката митологија чие раскажување за победите над различните архаични чудовишта го поткрепиле митот за потеклото на Олимписките богови. Персеј бил грчки херој кој го убил Горгон Медуза, и тврдел дека принцезата Андромеда, ја спасил од морско чудовиште испратено од Посејдон во одмазда за кралицата Касиопеја која што се прогласувала себеси за поубава од морските нимфи​​.

Поврзано[уреди | уреди извор]