Калинка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Калинка
Калинки
Научна класификација
Ред: Миртовидни
Семејство: Врбици
Род: Калинки
Вид: Калинка
Научен назив
Echium vulgare
L.
Синоними
  • Punica florida Salisb.
  • Punica grandiflora hort. ex Steud.
  • Punica nana L.
  • Punica spinosa Lam.[1]

Калинка (науч. Punica granatum, позната и како: нар) — листопадна овошна грмушка или мало дрво од семејството на врбиците (Lythraceae) висока од 5 до 8 м. Во Македонија калинката е особено застапена и најмногу расте во југоисточните краишта со влијание на средоземната клима, посебно во Валандовско, Дојранско, Гевгелиско.

Морфологија[уреди | уреди извор]

Грмушка или мало дрво кое расте ({cvt | 5 | до | 10 | m}} високо, калинката има повеќе шилести гранки и е исклучително долга, со неколку примероци во Франција кои преживуваат 200 години.[2]P. granatum може да биде долга и широка. 2 cм (0.79 ин) долга и подолжна, сјајна, тесна триаголник, цела, {{cvt | 3 | - | 7 | Цветовите се светло-црвени и пречник од 3 cм (0.098 ст) со три до седум ливчиња.[2]

Калинката во исхраната и медицината[уреди | уреди извор]

Калинката е едно од најстарите овошја познати на човекот. За нејзината употреба постојат записи во повеќе култури и религии, во кои калинката била почитувана како симбол на здравјето, плодноста и вечниот живот. Исто така, постојат повеќе студии кои го потврдуваат благотворното дејство на калинката врз кардиоваскуларниот и нервниот систем, како и врз коските. Тоа произлегува оттаму што калинката е богат извор на витамин Б5, калиум, алагитанин и флавоноиди. Исто така, 100 грама калинка содржат 16% од препорачаната дневна доза на витаминот Ц. Понатаму, калинката содржи фитохемикалии кои го поттикнуваат создавањето серотонин и естроген во организмот. Според клиничките испитувања, материите што ги содржи само калинката - пуницалагините - влијаат поволно врз срцето и крвните садови. Маслото од калинка има естрогенски, антивоспалителни и антимикробни својства бидејќи содржи пуницинична и елагична киселина.[3]

Калинката како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Punica granatum L., The Plant List, Version 1“. Royal Botanic Gardens, Kew and Missouri Botanical Garden. 2010.
  2. 2,0 2,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Purdue.
  3. „Калинката го чува срцето“, Здравје, понеделник, 3 ноември 2014, стр. 24-25.
  4. Вилијам Саројан, Се викам Арам. Скопје: Македонска книга, 1970, стр. 25-40.
  5. IMDb, The Color of Pomegranates (1969) (пристапено на 24.9.2017)