Алдебаран

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алдебаран A / B
Aldebaran-sun.gif
Алдебаран (долу десно) во главата на Бикот

е најблиску до Сонцето секоја година околу 31 мај.

Фотографија на НАСА СОХО C3.
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Бик
Ректасцензија 04h 35m 55.2s
Деклинација +16° 30' 33"
Привидна величина (V)+0.85 / +13.50
Особености
Спектрален типK5III / M2V
U−B боен показател1.90 / ?
B−V боен показател1.54 / ?
Променлив типSuspected / ?
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)+53.8 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 62.78 mas/yr
Dec.: −189.36 mas/yr
Паралакса (π)50.09 ± 0.95 mas
Растојание65 ± 1 ly
(20 ± 0.4 pc)
Апсолутна величина (MV)−0.63 / 11.98
Податоци
Маса2.5 / 0.15 M
Полупречник44.2[1] / 0.04 R
Сјајност350 [2] / 0.00014 L
Температура4,100 / 3,050 K
Металичност70% Sun / ?
Други ознаки
Alpha Tauri, Parilicium, Cor Tauri, Paliliya, 87 Tauri, Gl 171.1A/B, GJ 9159 A/B, HR 1457, BD +16°629 A/B, HD 29139, GCTP 1014.00, LTT 11462, SAO 94027, FK5 168, GC 5605, ADS 3321 A/B, CCDM 04359+1631, Wo 9159 A/B, HIP 21421.
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

Алдебаран (α Tau, α Tauri, Алфа Таури) е најсјајната ѕвезда во соѕвездието Бик и една од најсјајните ѕвезди воопшто на ноќното небо. Лоцирана е на главата на бикот, па низ историјата е нарекувана Окото на Бикот. Алдебаран е најсјајната ѕвезда член од расеаната група ѕвезди Хијади, кои се најблиската група ѕвезди до Земјата. Вселенскиот брод на НАСА Пионир 10, кој помина крај Јупитер во 1973 година, крај Алдебаран ќе помине за околу два милиони години.

Во 1997 година, виден е објект ѕвезден придружник на Алдебаран, со маса најмалку 11 пати поголема од масата на Јупитер и со период на орбита од околу 2 години. Но сепак, овој податок не е потврден.


Народни верувања во Македонија[уреди | уреди извор]

Сјајната ѕвезда Алдебаран во македонскиот народ е позната под повеќе имиња. Црвената боја на оваа ѕвезда и близината на многу познатото соѕвездие Квачка, ги инспирирала жителите на селата Негорци и Стојаково да ја наречат - Лисица.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Richichi, A.; Roccatagliata, V. Aldebaran's angular diameter: How well do we know it?. Astronomy and Astrophysics, Volume 433, Issue 1, April I 2005, pp.305-312. "We derive an average value of 19.96±0.03 milliarcsec for the uniform disk diameter. The corresponding limb-darkened value is 20.58±0.03 milliarcsec, or 44.2±0.9 Rȯ."
  2. ALDEBARAN (Alpha Tauri).
  3. Ѓоре Ценев, „Небото над Македонија“, МКЦ Скопје, 2004, стр. 60.