IC 1854

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1854


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 41 m 53,4 s
Деклинација +7° 50' 42""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид *
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,8
Физички податоци
Историја
Откривач Фридрих Карл Арнолд Швасман
Откриена 26 јануари 1900

IC 1854 е галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 26 јануари 1900 година од страна на Фридрих Карл Арнолд Швасман.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1854 е од видот *.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 14,8 mag.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 41 m 53,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +7° 50' 42"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1854 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (каталог)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]