Полукс (ѕвезда)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Полукс

TПозицијата на Полукс во соѕвездието Близнаци.
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Близнаци
Ректасцензија 07ч 45м &1000000000000019400000019,4с
Деклинација +28° 01′ &1000000000000003500000035″
Прив. величина (V) 1.15
Особености
Спектрален тип K0IIIb
U−B Боен показател 0.86
B−V Боен показател 1.00
Променлив тип Suspected
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)+3.3 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −625.69 млс/г
Дек.: −45.95 млс/г
Паралакса (π)96.74 ± 0.87 млс
Оддалеченост33,7 ± 0,3 сг
(10,34 ± 0,09 пс)
Апсолутна величина (MV)1.09
Податоци
Маса1.86 M
Полупречник8.0 R
Сјајност32 L
Температура4,865 K
Металичност90% Sun
Вртење38 days
Други ознаки
Beta Geminorum, 78 Geminorum, BD+28°1463, GCTP 1826.00, Глизе 286, HD 62509, HIP 37826, HR 2990, LFT 548, LHS 1945, LTT 12065, SAO 79666
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
ARICNSподатоци

Полукс, каталогизиран како Бета Близнаци (β Gem / β Geminorum), е портокалов џин ѕвезда оддалечена на околу 34 светлосни години од нас, и се наоѓа во соѕвездието Близнаци. Полукс се наоѓа на списокот на најсјајни ѕвезди, а во соѕвездието е посјајна од Кастор, која е означена како Алфа (Alpha Geminorum). Во 2006 година е потврдено дека Полукс има вонсончева планета.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Hatzes; и др. (2006-06-16). „Confirmation of the Planet Hypothesis of the Long-period Radial velocity Variations of β Geminorum“ (PDF). European Southern Observatory. Архивирано од изворникот (PDF) на 2007-09-26. Посетено на 2008-06-24.
  • „Notes for star HD 62509“. The Extrasolar Planets Encyclopaedia. Посетено на 2008-06-24.
  • „Pollux“. SolStation. Посетено на 2005-11-21.
  • „Precise Radial Velocities of Giant Stars II. Pollux and its Planetary Companion“. arXiv. 2006-07-07. Посетено на 2008-06-24.