Полукс (ѕвезда)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Полукс
Gemini constellation map.png
TПозицијата на Полукс во соѕвездието Близнаци.
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Близнаци
Ректасцензија 07ч 45м &1000000000000019400000019,4с
Деклинација +28° 01′ &1000000000000003500000035″
Привидна величина (V) 1.15
Особености
Спектрален тип K0IIIb
U−B боен показател 0.86
B−V боен показател 1.00
Променлив тип Suspected
Астрометрија
Радијална брзина (Rv) +3.3 км/с
Сопствено движење (μ) Рек.: −625.69 млс/г
Дек.: −45.95 млс/г
Паралакса (π) &1000000000000967400000096,74 ± &100000000000000870000000,87 млс
Оддалеченост 33.7 ± 0.3 сг
(10.34 ± 0.09 пс)
Апсолутна величина (MV) 1.09
Податоци
Маса 1.86 M
Полупречник 8.0 R
Сјајност 32 L
Температура 4,865 K
Металичност 90% Sun
Вртење 38 days
Други ознаки
Beta Geminorum, 78 Geminorum, BD+28°1463, GCTP 1826.00, Глизе 286, HD 62509, HIP 37826, HR 2990, LFT 548, LHS 1945, LTT 12065, SAO 79666
Наводи во бази
SIMBAD — податоци
ARICNS податоци

Полукс, каталогизиран како Бета Близнаци (β Gem / β Geminorum), е портокалов џин ѕвезда оддалечена на околу 34 светлосни години од нас, и се наоѓа во соѕвездието Близнаци. Полукс се наоѓа на листата на најсјајни ѕвезди, а во соѕвездието е посјајна од Кастор, која е означена како Алфа (Alpha Geminorum). Во 2006 година е потврдено дека Полукс има екстрасоларна планета.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]