Кале (Челевец)

Координати: 41°24′58″N 22°17′21″E / 41.41611° СГШ; 22.28917° ИГД / 41.41611; 22.28917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кале


Местоположба 41°24′58″N 22°17′21″E / 41.41611° СГШ; 22.28917° ИГД / 41.41611; 22.28917
Основни податоци
Место Челевец
Општина Демир Капија
Тип

 опидум


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Кале — археолошко наоѓалиште во селото Челевец општина Демир Капија. Претставува опидум од доцноантичкото време. Источно од процепот на Челевечка Река и северно од Вардар има висок гребен од варовник со многу стрмни, вертикално засенчени падини, на кои се протегаат остатоци од одбранбен бедем со должина од 700 м кој затвора три целости. Во самиот акропол, на површината се забележува множество од разновиден археолошки материјал. Најдени се и бронзени монети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 237, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069