Болница (Демир Капија)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°24′00″N 22°14′00″E / 41.40000° СГШ; 22.23333° ИГД / 41.40000; 22.23333Координати: 41°24′00″N 22°14′00″E / 41.40000° СГШ; 22.23333° ИГД / 41.40000; 22.23333
Основни податоци
Место Демир Капија
Општина Демир Капија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола Археомак 2.0 графички знак (депо на монети).svg депо на монети


Период рана антика
среден век
Портал „Археологија“

Болница археолошко наоѓалиште во градот Демир Капија. Наоѓалиштето претставува некропола и депо на монети од рана антика и среден век . Уште во 1938 година, при изградбата на болницата бил ископан гроб со камена кострукција во кој, во керамичко сатче, биле најдени 20 монети - српски средновековни динари од XIV век. Монетите се приватна сопственост на М. Матиќ. Многу подоцна, со истражувањата во 1974/75 година, во дворот на оваа болница се откриени повеќе гробови со наоди што се чуваат во Музеј на Македонија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 227, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069