Калуѓерска Чука (Дрен)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Калуѓерска Чука
археолошко наоѓалиште
Калуѓерска Чука is located in Македонија
Калуѓерска Чука
Местоположба на Калуѓерска Чука во Македонија
Местоположба 41°22′03″N 22°14′41″E / 41.36750° СГШ; 22.24472° ИГД / 41.36750; 22.24472Координати: 41°22′03″N 22°14′41″E / 41.36750° СГШ; 22.24472° ИГД / 41.36750; 22.24472
Основни податоци
Место Дрен
Општина Демир Капија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Калуѓерска Чукасредновековна црква во атарот на селото Дрен, Македонија. На околу 7 километри источно од селото преовладува висок рид познат уште под името Комитска Чука. Иако теренот е обраснат со ниска флора, се распознава траса од темел на апсида, од која на западната страна има голема грамада камења - урнатини од преостанатите ѕидови на објектот, измешани со парчиња од покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 231. ISBN 9989-649-28-6.