Прејди на содржината

Илинци (Прждево)

Координати: 41°24′56″N 22°09′14.5″E / 41.41556° СГШ; 22.154028° ИГД / 41.41556; 22.154028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Илинци - Сврачка


Местоположба 41°24′56″N 22°09′14.5″E / 41.41556° СГШ; 22.154028° ИГД / 41.41556; 22.154028
Основни податоци
Место Прждево
Општина Демир Капија
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Илинци - Сврачкаархеолошко наоѓалиште во близина на селото Прждево. Наоѓалиштето е сместено на левиот брег на Вешка Река и е оддалечено околу 3 км од селото Вешје. Претставува населба од римско време и денес на негово место се простираат ниви по чијашто површина се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал, а пронајдена е и писцина со натпис којашто се чува во еден од селските дворови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.