Дубљани (Бистренци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дубљани is located in Македонија
Дубљани
Местоположба на Дубљани во Македонија
Местоположба 41°26′48″N 22°12′02″E / 41.44667° СГШ; 22.20056° ИГД / 41.44667; 22.20056Координати: 41°26′48″N 22°12′02″E / 41.44667° СГШ; 22.20056° ИГД / 41.44667; 22.20056
Основни податоци
Место Бистренци
Општина Демир Капија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Дубљанинаселба од римско време во атарот на селото Бистренци, Македонија. На просторот на денешната населба, крај левиот брег на Вардар, во непосредна близина на католичката црква „Св. Јосиф“ се откриени фрагменти од керамички садови, питоси и една плоча од мермер на која е релјефно претставено машко лице на средна возраст. Плочата се наоѓа кај Ј. Трајков од селото Бистренци.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 224. ISBN 9989-649-28-6.