Дубљани (Бистренци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Дубљани — населба од римското време. На просторот на денешната населба, крај левиот брег на Вардар, во непосредна близина на католичката црква се откриени фрагменти од керамички садови, питоси и една плоча од мермер на која е релјефно претставено машко лице на средна возраст. Плочата се наоѓа кај Ј. Трајков од селото Бистренци.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069