Црква „Св. Јосиф“ - Бистренци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Свети Јосиф
Црква „Св. Јосиф“
Поглед кон црквата
41°26′51″N 22°11′57″E / 41.44750° СГШ; 22.19917° ИГД / 41.44750; 22.19917Координати: 41°26′51″N 22°11′57″E / 41.44750° СГШ; 22.19917° ИГД / 41.44750; 22.19917
МестоБистренци
ЗемјаМакедонија
ВероисповедКатолицизам
Архитектура
Завршена1935
Управа
ЕпархијаСкопска бискупија

Свети Јосиф — католичка црква во демиркапиското село Бистренци, Македонија.[1]

Црквата е сместена меѓу последните куќи на селото, стигнувајќи по земјен крак од главниот пат.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1935 година од страна на доселените Словенци од приморскиот дел на Словенија во селото Бистренци. Црквата била возобновена во 2011 година.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 90. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Стратегија за развој на туризмот во Општина Демир Капија 2020-2024“ (PDF). Општина Демир Капија. Посетено на 26 август 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]