Прејди на содржината

Катедрална црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Струмица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Успение на Пресвета Богородица
Катедрална црква
„Успение на Пресвета Богородица“
Поглед кон црквата
Карта
МестоСтрумица
ЗемјаМакедонија
Вероисповедкатолицизам
Архитектура
ЗавршенаXX век

Католичката црква Успение на Пресвета Богородица — македонска католичка црква од византиски обред која се наоѓа во Струмица, Македонија.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата “Успение на Пресвета Богородица„ е изградена во 1925 година од монсињор отец Атанасие Иванов[1]. Првата литургија е служена на празникот Велики Четвток истата година, а неколку месеци подоцна, во јуни 1925 година црквата била благословена од владиката Дионизиј Њаради. Од страна на папата Јован Павле II, оваа парохиска црква, на 1 мај 2001 година, е прогласена за Катедрална црква на Апостолскиот егзархат во Македонија. За нејзин прв егзарх е именуван епископот д-р Јоаким Хербут. Во текот на своето постоење црквата е повеќепати обновувана, а денешниот изглед го добила по неколкугодишното обновување започнато во 2002 година.[1]

  1. 1,0 1,1 „Католичка катедрала "Успение на Пресвета Богородица" - Струмица“. web.archive.org. 2014-05-17. Архивирано од изворникот на 2014-05-17. Посетено на 2021-04-13.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)