Прејди на содржината

Споменик на грабнатото бекче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Споменик на грабнатото бекче
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Македонија Струмица" does not exist
Општи податоци
Видбетон
МестоОпштина Струмица
ГрадСтрумица
ЗемјаМакедонија Македонија
Координати41°26′38″N 22°38′20″E / 41.44389° СГШ; 22.63889° ИГД / 41.44389; 22.63889
Пуштена во употреба1978
СопственикОпштина Струмица
Проектирање и изградба
АрхитектБорис Крстевски

Споменик на грабнатото бекче — споменична композиција во Струмица. Споменикот е сместен на тревната површина во Градскиот парк на Струмица и претставува композиција од три скулптури од бетон, во природна човечка големина. Доминира фигурата на Гоце Делчев, па револуционерот – комита Андон Ќосето и фигурата на Назлам-бег, синот на струмичкиот бег.

Сите три фигури се поставени на плато. Овие скулптури на симболичен начин го прикажуваат грабнувањето на Назлам-бег, настан кој се случил во септември 1897 година, при еден од престоите на Гоце Делчев во Струмица. Во грабнувањето учествувале Гоце Делчев, Доне Лазаров, Петре Кончалиев и други револуционери.

Споменикот е дело на академскиот ликовен уметник Борис Крстевски, а подигнат е по повод 75. годишнината од Илинденското востание, односно во 1978 година.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]