Споменик Гоце Делчев (Струмица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Споменик Гоце Делчев
Monument Goce Delcev Strumica.jpg
Поглед кон споменикот Гоце Делчев
Споменик Гоце Делчев (Струмица) се наоѓа во Струмица
Местоположба во рамките на Струмица
Општи податоци
Место Општина Струмица
Адреса ул. Благој Јанков Мучето б.б.
Град Струмица
Земја Македонија Македонија
Координати 41°26′19.5″ СГШ 22°38′13.8″ ИГД / 
Надм. височина 256 метри
Почната 1973
Завршена 1976
Обновена 2010
Сопственик Општина Струмица
Проектирање и изградба
Архитект Бранко Конески
Мирјана Волинец

Споменикот Гоце Делчев — споменик кој се наоѓа во градот Струмица, Македонија.

Историја[уреди | уреди извор]

Изградбата на споменикот била по повод стогодишнината од раѓањето на револуционерот Гоце Делчев. Реализацијата на споменикот започнала во 1973 година, а завршила на 11 октомври 1976 година. Дело е на академскиот ликовен уметник Бранко Конески, а партерното решение е дело на архитектот Мирјана Волинец.

Опис[уреди | уреди извор]

Доминантна е скулптурата од лиена бронза на Гоце Делчев во натприродна висина од 5,20 м. со симболична претстава на повик на борба за слобода, поставена на постамент. Колосалната статуа го претставува го претставува Гоце Делчев зачекорен со десната нога, двете раце му се широко раширени и е облечен со гуна во комитска униформа. Лево и десно од скулптурата на Гоце Делчев се прилепени две мермерни платна со релјеф на кои се поставени 16 фигури на револуционери со висина од над 2 метри, исто така поставени во движење со различити изрази на лицата[1].

Денеска споменикот се наоѓа на истоимениот плоштад[2]. За последен пат, споменикот бил реновиран во 2010 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]