Споменик Гоце Делчев (Струмица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Споменик Гоце Делчев
Monument Goce Delcev Strumica.jpg
Поглед кон споменикот Гоце Делчев
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 419: No value was provided for longitude
Општи податоци
МестоОпштина Струмица
Адресаул. Благој Јанков Мучето б.б.
ГрадСтрумица
ЗемјаМакедонија Македонија
Координати41°26′19.5″N 22°38′13.8″E / 41.438750° СГШ; 22.637167° ИГД / 41.438750; 22.637167
Надм. височина256 метри
Почната1973
Завршена1976
Обновена2010
СопственикОпштина Струмица
Проектирање и изградба
АрхитектБранко Конески
Мирјана Волинец

Споменикот Гоце Делчев — споменик кој се наоѓа во градот Струмица, Македонија.

Историја[уреди | уреди извор]

Изградбата на споменикот била по повод стогодишнината од раѓањето на револуционерот Гоце Делчев. Реализацијата на споменикот започнала во 1973 година, а завршила на 11 октомври 1976 година. Дело е на академскиот ликовен уметник Бранко Конески, а партерното решение е дело на архитектот Мирјана Волинец.

Опис[уреди | уреди извор]

Доминантна е скулптурата од лиена бронза на Гоце Делчев во натприродна висина од 5,20 м. со симболична претстава на повик на борба за слобода, поставена на постамент. Колосалната статуа го претставува го претставува Гоце Делчев зачекорен со десната нога, двете раце му се широко раширени и е облечен со гуна во комитска униформа. Лево и десно од скулптурата на Гоце Делчев се прилепени две мермерни платна со релјеф на кои се поставени 16 фигури на револуционери со висина од над 2 метри, исто така поставени во движење со различити изрази на лицата[1].

Денеска споменикот се наоѓа на истоимениот плоштад[2]. За последен пат, споменикот бил реновиран во 2010 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]