Црква „Св. Константин и Елена“ - Струмица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква „Св. Константин и Елена“
археолошко наоѓалиште
Црква „Св. Константин и Елена“ is located in Археолошки локалитет во Македонија
Црква „Св. Константин и Елена“
Црква „Св. Константин и Елена“
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°26′15″N 22°38′35″E / 41.43750° СГШ; 22.64306° ИГД / 41.43750; 22.64306Координати: 41°26′15″N 22°38′35″E / 41.43750° СГШ; 22.64306° ИГД / 41.43750; 22.64306
Основни податоци
Име Црква „Св. Константин и Елена“
Место Струмица
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика

Период старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црквата „Св. Константин и Елена“ е поранешна црква која се наоѓала во стариот град на Струмица.

Црквата се смета дека се наоѓала кај стариот суд во стариот дел на градот во непосредна близина на денешната црква Св. Кирил и Методиј каде освен оваа постоеле уште три други цркви. Според свештеникот Ѓорѓи Митрев црквата Свети Константин и Елена се наоѓа точно под темелите на стариот суд. Според него камените ѕидини се остатоци од црковниот сарај, а доказ за постоењето на оваа црква се зачуваните икони, кои биле откриени дури 1982 година.