Прејди на содржината

Црква „Св. Константин и Елена“ - Струмица

Координати: 41°26′15″N 22°38′35″E / 41.43750° СГШ; 22.64306° ИГД / 41.43750; 22.64306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква „Св. Константин и Елена“

Карта

Местоположба 41°26′15″N 22°38′35″E / 41.43750° СГШ; 22.64306° ИГД / 41.43750; 22.64306
Основни податоци
Место Струмица
Општина Струмица
Тип

 црква  базилика


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Св. Константин и Елена — поранешна црква која се наоѓала во стариот град на Струмица.

Црквата се смета дека се наоѓала кај стариот суд во стариот дел на градот во непосредна близина на денешната црква Св. Кирил и Методиј каде освен оваа постоеле уште три други цркви. Според свештеникот Ѓорѓи Митрев црквата Свети Константин и Елена се наоѓа точно под темелите на стариот суд. Според него камените ѕидини се остатоци од црковниот сарај, а доказ за постоењето на оваа црква се зачуваните икони, кои биле откриени дури 1982 година.