Прејди на содржината

Струмички амфитеатар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Струмички амфитеатар
Поглед кон амфитеатрот
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Македонија Струмица" does not exist
Општи податоци
МестоОпштина Струмица
АдресаГрадски парк
ГрадСтрумица
ЗемјаМакедонија Македонија
Координати41°26′41.6″N 22°38′24.4″E / 41.444889° СГШ; 22.640111° ИГД / 41.444889; 22.640111
Почната2010
Завршена10 декември 2010
СопственикОпштина Струмица
Технички податоци
Подна површина300 м2
Проектирање и изградба
Архит. бироДГТ “Неимар“
ДГУТ “Конинг градба

Струмички амфитеатар — мал амфитеатар кој се наоѓа во истоимениот град, Македонија.

Објектот бил изграден во текот на 2010 година, и официјално пуштен на 10 декември 2010 година, по повод празникот на градот Свети Петнаесет тивериополски маченици. Самиот објект бил изграден по претходна консултација со локалните месни заедници и финансиски поддржан од страна на швајцарската Агенција за развој и соработка[1] и Општина Струмица.

Амфитеатарот е сместен во Градскиот парк на површина од 300 м2 со капацитет од 200 седишта. Изведувач на градба била фирмата ДГТ “Неимар“ ДОО Струмица, а за надзор над изведувачот на градбата бил избран ДГУТ “Конинг градба“ ДООЕЛ Струмица.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „www.strumicanet.com“. Архивирано од изворникот на 2010-12-15. Посетено на 2010-12-12.