Велински бунар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Слика од бунарот во есен, 2017.

Велински бунар е декоративен бунар (имитација на бунар) во Бежанското маало на градот Струмица. Изграден е при крајот на 2011 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Службен гласник на Општина Струмица. // Бр. 18, вторник, 01 ноември 2011 г. - Предлог – Листа за определување на имиња на улици, плоштади, мостови и на други инфраструктурни објекти на територијата на Oпштина Струмица, Член 1, За имиња на улици, плоштади, мостови и на други инфраструктурни објекти на територијата на Општина Струмица се определуваат: Велински бунар, топоним.