Прејди на содржината

Спомен-костурница (Струмица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Спомен Костурница
Поглед кон споменикот
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Македонија Струмица" does not exist
Општи податоци
Стилмермер
ГрадСтрумица
ЗемјаМакедонија
Координати41°25′54″N 22°38′7″E / 41.43167° СГШ; 22.63528° ИГД / 41.43167; 22.63528
Почната1979
Завршена4 јули 1982
СопственикОпштина Струмица
Проектирање и изградба
АрхитектБлагој Колев

Спомен-костурницата во Струмицаспомен-костурница изграден на ридот Самораница на 327 метри надморска висина. Комплексот е вклучен во Списокот на Културно наследство на Македонија.

Историја[уреди | уреди извор]

Изградбата на меморијалниот комплекс започнала во 1979 година, а на 4 јули 1982 година со свечен чин биле пренесени моштите на загинатите борци во НОВ и положени во саркофагот. Во саркофагот се наоѓале посмртните останки на: Благој Јанков - Мучето, Герас Цунев, Сандо Масев, Васил Сурчев, Киро Абрашев, Иљо Шопов, Јанко Цветинов и Димитар Цветинов.

Опис[уреди | уреди извор]

Меморијалниот комплекс е дело е на архитектот Благој Колев, и истиот е изграден од бел мермер. На висорамнинката е аулата со саркофагот од кафеав мермер. Аулата има 2 врати влез - излез и е во форма на полукруг, осветлена од три странични прозора и еден централен. Висорамнинката е градено во замисла на отворен амфитеатар, а мермерните платна се во форма на раскинати ланци, раскинето ропство.

Пишаните стихови пред влезот во аулата се на Коце Солунски: Татковино огниште разгоривте, древни темели зацврстивте, простор немирлив засводивте, во својата срцевина[1].

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]