Црква „Св. Кузман и Дамјан“ - Струмица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Црква на Светите Кузман и Дамјан
Sts. Cosmas and Damian Church (Strumica).JPG

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Струмичка
Архијерејско намесништво Струмичко
Парохија Струмичка
Местоположба
Населено место Струмица
Општина Струмица
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Св. Кузман и Дамјан
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

на Светите Кузман и Дамјан — христијански храм кој се наоѓа во Струмица, Македонија.