Евангелско-методистичка црква (Струмица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Евангелско-методистичка црква
Евангелско-методистичка црква
Поглед кон црквата
МестоСтрумица
ЗемјаМакедонија
ВероисповедЕвангелско-методистичка црква на Македонија
Архитектура
Завршена1989

Евангелско-методистичка црква — христијански храм кој се наоѓа во Струмица.

Историја[уреди | уреди извор]

Првите членови во оваа црква биле примени во 1882 година. Во 1894 година било отворено првото црковно училиште, кое било признато во 1906 година. Во 1906 година била изградена и првата црква со додатна просторија за училиште. Во 1987 година била добиена дозвола за изградба на нова црква, а старата црква била срушена и на нејзино место започнала изградбата на новата црква.

Новата црква била осветена на 15 октомври 1989 година. Во 2000 година бил изграден Социјалниот центар, кој во чест на мисионерка Мис Елен Стон бил наречен „Мис Стон Центар[1].

Наводи[уреди | уреди извор]