Џамија Сејид Нур Ел Араби - Струмица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

 г. пр. н. е.

Џамија Сејид Нур Ел Араби
Nur'ül Arabi mosque Strumica.jpg
Поглед кон џамијата
Основни податоци
МестоСтрумица, Македонија
Припадностислам
ЕпархијаОпштина Струмица
Осветен1985
Духовно-организациски статусактивна
ВодствоШтипско муфтиство
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен2013
Особености
Минариња1
Висина на минарето37 метри

Џамијата Сејид Нур Ел Араби е муслимански храм кој се наоѓа во Струмица, Македонија, во т.н. Циганско маало во непосредна близина на Црквата Св. Петнаесет тивериополски маченици. Џамијата се наоѓа во составот на Штипското муфтиство, и истата го носи името на суфискиот мистик Мухамед Нур ел-Араби од XIX век.[1]

Џамијата била изградена во 1985 година, додека во текот на 2013 година била реновирена и официјално пуштена на 1 ноември 2013 година во употреба. На отворањето на реконструираната џамија присуствувал Генералниот Секретар на ИВЗ Африм Тахири и и претставници од Општина Струмица.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Алију, Џихат (15 јуни 2016). „Во Струмица посакуваат враќање на Османлиските споменици во градот“. Агенција Анадолија. Посетено на 22 септември 2021.