Прејди на содржината

Саат-кула (Струмица)

Координати: 41°26′21.9″N 22°38′14.6″E / 41.439417° СГШ; 22.637389° ИГД / 41.439417; 22.637389
Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Саат кула (Струмица))

41°26′21.9″N 22°38′14.6″E / 41.439417° СГШ; 22.637389° ИГД / 41.439417; 22.637389

Поглед кон кулата

Саат-кулата во Струмица се наоѓа на плоштадот „Гоце Делчев“ и е изградена како дел од неговата реконструкција во 2010 година. Кулата е висока 18 метри и има форма на рамностран триаголник. Таа има три часовници, сите со димензии од 2 метри. Часовниците поседуваат GPS-навигација која е поставена за прикажување на точното време. Како дел од кулата бил планиран и мал водопад.[1] Кулата е донација од компанијата Адора инженеринг.[2] Покрај кулата стојат јарболи со знамињата на Општина Струмица, НАТО, Европската Унија и нејзините земји-членки.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „Поставени трите часовници на Саат-кулата во Струмица“. Општина Струмица. 24 февруари 2011. Посетено на 1 јануари 2019.[мртва врска]
  2. „2010 - Донација на саат-кула во Струмица“. Фондација проф. д-р Ванчо Чифлиганец. Посетено на 1 јануари 2019.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]