Споменик Македонија (Струмица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Споменик Македонија
Поглед кон споменикот „Македонија“
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Македонија Струмица" does not exist
Општи податоци
ГрадСтрумица
ЗемјаРепублика Македонија
Координати41°26′35.6″N 22°38′15.4″E / 41.443222° СГШ; 22.637611° ИГД / 41.443222; 22.637611
Почната2005
Технички податоци
Големина5,8 м
Проектирање и изградба
АрхитектГригориј Потоцки

Споменикот Македонија — споменик кој се наоѓа во Градскиот парк во Струмица. Споменикот бил изграден во чест на загинатиот Претседател на Република Македонија, Борис Трајковски, кој по потекло е од Струмица.

Автор на скулптурата „Македонија“ е рускиот вајар Григориј Потоцки. Истата била изработена во рамките на „Меѓународната струмичка ликовна колонија - 2005“.[1]

Споменикот се состои од ликот на Борис Трајковски и жена која држи крст со венец. Ова уметничко дело според авторот Поточкииј ја симболизира љубовта на трагично загинатиот претседател Борис Трајковски кон својата татковина и христијанството.

Споменикот бил откриен од страна на Претседателот на Собранието на Република Македонија, Љупчо Јордановски и Градоначалникот на Општина Струмица Зоран Заев, на 11 декември 2005 година по повод Денот на заштитниците на Струмица Св. Петнаесет Тивериополски свештеномаченици.

На мермерната плоча на споменикот е испишана познатата изрека на претседателот Б.Трајковски:

Сите заедно споделуваме една единствена судбина наречена Македонија...

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]