Споменик на Петте струмички студенти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Споменик на петте струмички студенти
Monument of the Five Students from Strumica.jpg
Општи податоци
ГрадСтрумица
ЗемјаМакедонија

Споменикот на Петте струмички студенти се наоѓа во малиот градски парк во Струмица, Македонија. Тој е посветен е на петте струмички студенти (Борис Велев, Ѓорѓи Јармов, Ѓорѓи Костуранов, Мирко Пецев, Стево Топчев), кои биле убиени во 1951 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]