Мирко Пецев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мирко Пецев
Роден 30 мај 1928
Струмица, Кралство Југославија
Починал 13 август 1951(1951-08-13) (возр. 23)
Дорломбос, ФНР Југославија

Мирко Пецев — роден на 30 мај 1928 година во градот Струмица (тогаш Кралство Југославија). Во 1946 година бил затворен за активности поврзани со ВМРО со уште неколку ученици во градската гимназија, меѓу кои и Ѓорги Јар`мов. Служел казна затвор од три години во Идризово[1]. Убиен е на 13 август 1951 година кај село Дорломбос, Струмичко како дел од Петте струмички студенти.

Наводи[уреди | уреди извор]