Споменик на Револуцијата (Струмица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Споменик на Револуцијата
Monument of revolution - Strumica (1).jpg
Споменикот на Револуцијата во Градскиот Парк во Струмица
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 419: No value was provided for longitude
Општи податоци
ГрадСтрумица
ЗемјаРепублика Македонија
Координати41°26′31.8″N 22°38′18.3″E / 41.442167° СГШ; 22.638417° ИГД / 41.442167; 22.638417
СопственикОпштина Струмица
Проектирање и изградба
АрхитектИлија Аџиевски

Споменикот на Револуцијата — меморијален споменик кој се наоѓа на влезот од Градскиот парк во Струмица и е посветен на паднатите борци во НОВ во Струмица.

Споменикот е дело е на академскиот ликовен уметник Илија Аџиевски[1]. Споменикот се состои од два елементи: од вертикално поставен мермерен столб, на кој е изведена релефна композиција од машка, женска и детска фигура - претстава на учесници во НОВ. Вториот дел се состои од две човечки фигури, изработени од алуминиум. И двете фигури се во згрчена положба што претставува борци по стрелањето како паѓаат.

Наводи[уреди | уреди извор]