Споменик „11 Октомври“ - Струмица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Споменик „11 Октомври“
Monument of 11 October (Strumica).jpg
Споменик „11 Октомври“ - Струмица is located in Струмица
Споменик „11 Октомври“ - Струмица
Местоположба во рамките на Струмица
Општи податоци
МестоОпштина Струмица
АдресаМал градски парк
ГрадСтрумица
ЗемјаМакедонија Македонија
Координати41°26′11.7″N 22°38′14.7″E / 41.436583° СГШ; 22.637417° ИГД / 41.436583; 22.637417
Почната1949
Завршена1949
СопственикОпштина Струмица

Споменикот 11 Октомври — споменик кој се наоѓа во Струмица, Македонија. Споменикот е посвете на македонскиот национален празник 11 октомври.

Споменикот бил прво обележје подигнат по ослободувањето на територијата на Струмица. Тој бил официјално отворен на 11 октомври 1949 година. Споменикот се наоѓа во горниот дел од Малиот градски парк, во центарот на градот. Зазема централно место од паркот. Споменикот бил изграден од бетон во форма на пирамида на која има од двете страни мермерни плочи со ист текст[1].

Наводи[уреди | уреди извор]