Стево Топчев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стево Топчев
Роден 14 декември 1932
Струмица, Кралство Југославија
Починал 13 август 1951(1951-08-13) (воз. 18 г.)
Дорломбос, ФНР Југославија

Стево Топчев е роден на 14 декември 1932 година во градот Струмица (тогаш Кралство Југославија). Тој е син на Киро, трговец кој е осуден на пет години затвор во Идризово поради анти-комунистичка дејност. Неговиот брат Љубчо избегал во Грција[1]. Убиен е на 13 август 1951 година кај село Дорломбос, Струмичко како дел од Петте струмички студенти.


Наводи[уреди | уреди извор]