Список на градоначалници на Општина Струмица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градското собрание — зградата на општина Струмица, во неа е сместена канцеларијата на градоначалникот

Градоначалникот на општина Струмица е највисокото тело заедно со Советот на општина Струмица кое ја застапува и претставува општината. Градоначалникот се избира на секои четири години на непосредни и слободни избори. Тековен градоначалник е Коста Јаневски од СДСМ кој доаѓа на функцијата на 20 октомври 2017 година.[1] Првиот градоначалник во независна Република Македонија бил Костадин Манолев. Канцеларијата на градоначалникот е во Зградата на општина Струмица.

Список[уреди | уреди извор]

Следува список на градоначалниците на општина Струмица кои служеле во независна Македонија
Бр. Портрет Име
(Роден–Починат)
Мандат Партија
1 Костадин Манолев 1990 1996 СДСМ
2 Васил Грчев 1996 2000 ВМРО-ДПМНЕ
3 Кирил Јанев 2000 2005 ВМРО-ДПМНЕ
4 Zoran Zaev.jpg Зоран Заев
(1974-)
2005 2016 СДСМ
Костадин Костадинов.jpg Костадин Костадинов1
(1990-)
2016 2017 СДСМ
5 Kosta Janevski during a speech.png Коста Јаневски
(1960-)
2017 сè
уште
СДСМ

1 вршител на должност

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Коста Јаневски ја презеде функцијата градоначалник на општина Струмица“. ВИС. 20 октомври 2017. Посетено на 12 ноември 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]