Црква „Пресвето Срце Исусово“ - Скопје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пресвето Срце Исусово
Катедрална црква
„Пресвето Срце Исусово“
Поглед кон црквата
МестоСкопје
ЗемјаМакедонија
ВероисповедКатолицизам
Архитектура
Архитект(и)Благоја Мицковски
Завршена1977
Управа
ЕпархијаСкопска бискупија
Свештенство
АрхиепископКиро Стојанов

Црквата „Пресвето Срце Исусово“ е католички храм кој се наоѓа во Скопје, Македонија. Оваа црква претставува катедрален храм и седиште на Скопската бискупија при Римокатоличката црква.

Црквата била изградена во 1977 година, а нејзин архитект е Благоја Мицковски.