Прејди на содржината

Црквиште (Клисура)

Координати: 41°23′00″N 22°17′30″E / 41.38333° СГШ; 22.29167° ИГД / 41.38333; 22.29167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште


Местоположба 41°23′00″N 22°17′30″E / 41.38333° СГШ; 22.29167° ИГД / 41.38333; 22.29167
Основни податоци
Место Клисура
Општина Демир Капија
Тип

 црква  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Црквиштесредновековна црква и некропола во атарот на селото Клисура, Демиркаписко. На југозападниот раб на селото Клисура, по површина се среќаваат фрагменти од покривни ќерамиди и градежен материјал. Во непосредна близина има камени плочи од конструкции на гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 232. ISBN 9989-649-28-6.