Прејди на содржината

Рудина (Бистренци)

Координати: 41°26′48″N 22°12′02″E / 41.44667° СГШ; 22.20056° ИГД / 41.44667; 22.20056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рудина


Местоположба 41°26′48″N 22°12′02″E / 41.44667° СГШ; 22.20056° ИГД / 41.44667; 22.20056
Основни податоци
Место Бистренци
Општина Демир Капија
Тип

 населба  некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Рудинанаселба и некропола од римско време во атарот на селото Бистренци, Македонија. На 500 метри северозападно од селото, на плато со издолжена форма се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. Под висорамнинката е откриен гроб од типот циста, со повеќе прилози. Мештанинот Н. Петров на ова наоѓалиште нашол монети, белезици и прстени. Наодите се чуваат во Музеј на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 224. ISBN 9989-649-28-6.