Црквиште (Корешница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште is located in Македонија
Црквиште
Местоположба на Црквиште во Македонија
Местоположба 41°26′04″N 22°14′13″E / 41.43444° СГШ; 22.23694° ИГД / 41.43444; 22.23694Координати: 41°26′04″N 22°14′13″E / 41.43444° СГШ; 22.23694° ИГД / 41.43444; 22.23694
Основни податоци
Место Корешница
Општина Демир Капија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Црквиштенаселба од доцната антика во атарот на селото Корешница, Македонија. На 1,5 километар југоисточно од селото, на левиот брег на реката Вардар има мала зарамнета тераса на која се среќаваат фрагменти од керамички садови, градежен материјал, како и делови од стебла на столбови, архитравни греди и друга архитектонска камена пластика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 232. ISBN 9989-649-28-6.