Оризари (Дрен)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оризари is located in Македонија
Оризари
Местоположба на Оризари во Македонија
Местоположба 41°22′03″N 22°14′41″E / 41.36750° СГШ; 22.24472° ИГД / 41.36750; 22.24472Координати: 41°22′03″N 22°14′41″E / 41.36750° СГШ; 22.24472° ИГД / 41.36750; 22.24472
Основни податоци
Место Дрен
Општина Демир Капија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Оризаринаселба и некропола од средниот век во атарот на селото Дрен, Македонија. На десниот брег на реката Дошница, на гробницата меѓу селата Дрен и Чифлик, на простор од 300х500 метри се наоѓаат фрагменти од керамички садови, грамади од градежен камен, а делумно и темели од објекти. При изградбата на патот Дрен-Чифлик бил откопан гроб со камени плочи, тип циста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 232. ISBN 9989-649-28-6.