Слатина (Прждево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Слатина is located in Македонија
Слатина
Местоположба на Слатина во Македонија
Местоположба 41°25′38″N 22°11′37.7″E / 41.42722° СГШ; 22.193806° ИГД / 41.42722; 22.193806Координати: 41°25′38″N 22°11′37.7″E / 41.42722° СГШ; 22.193806° ИГД / 41.42722; 22.193806
Основни податоци
Место Прждево
Општина Демир Капија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект


Период среден век
Портал „Археологија“

Слатинаархеолошко наоѓалиште во близина на селото Прждево. Наоѓалиштето претставува средновековен сакрален објект. Сместено е покрај брегот на реката Вардар, каде што се наоѓаат грамади од градежен материјал. Каменот е делумно обработен, а плочите се од песочник и наликуваат на покривни плочи. Меѓу мештаните постои предание дека на местото некогаш имало сакрален објект и манастир.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.