Прејди на содржината

Оризарски Гробишта (Чифлик)

Координати: 41°23′15″N 22°13′46″E / 41.38750° СГШ; 22.22944° ИГД / 41.38750; 22.22944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Оризарски Гробишта - Воденица


Местоположба 41°23′15″N 22°13′46″E / 41.38750° СГШ; 22.22944° ИГД / 41.38750; 22.22944
Основни податоци
Место Чифлик (Демиркаписко)
Општина Демир Капија
Тип

 некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Оризарски Гробишта - Воденица —археолошко наоѓалиште во Чифлик општина Демир Капија. Претставува некропола од римското време. На јужната периферија од селото се откриени повеќе гробови со богати гробни прилози, како и надгробни стели.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 238, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069