Илинов Рид (Чифлик)

Координати: 41°23′15″N 22°13′46″E / 41.38750° СГШ; 22.22944° ИГД / 41.38750; 22.22944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Илинов Рид


Местоположба 41°23′15″N 22°13′46″E / 41.38750° СГШ; 22.22944° ИГД / 41.38750; 22.22944
Основни податоци
Место Чифлик (Демиркаписко)
Општина Демир Капија
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Илинов Рид — археолошко наоѓалиште во Чифлик општина Демир Капија. Претставува населба од римското време. Се наоѓа на околу 2 км југоисточно од селото и претставува планинска месност. На простор од околу 300 × 300 м има градежен материја и голем број фрагменти од керамички садови со хронолошки распон од почетокот до крајот на римското време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 237, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069