Некропола 2 (Демир Капија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Некропола 2 - Будур Чифлик
археолошко наоѓалиште
Некропола 2 - Будур Чифлик is located in Македонија
Некропола 2 - Будур Чифлик
Местоположба на Некропола 2 - Будур Чифлик во Македонија
Местоположба 41°24′00″N 22°14′00″E / 41.40000° СГШ; 22.23333° ИГД / 41.40000; 22.23333Координати: 41°24′00″N 22°14′00″E / 41.40000° СГШ; 22.23333° ИГД / 41.40000; 22.23333
Основни податоци
Место Демир Капија
Општина Демир Капија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период железно време
Портал „Археологија“

Некропола 2 - Будур Чифлик археолошко наоѓалиште во градот Демир Капија.

Наоѓалиштето претставува некропола од железно време

Истражување е извршено во 1948 година.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 230, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069