Криви Дабец (Бесвица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Криви Дабец
археолошко наоѓалиште
Криви Дабец is located in Македонија
Криви Дабец
Местоположба на Криви Дабец во Македонија
Местоположба 41°23′04″N 22°10′58″E / 41.38444° N; 22.18278° E / 41.38444; 22.18278Координати: 41°23′04″N 22°10′58″E / 41.38444° N; 22.18278° E / 41.38444; 22.18278
Основни податоци
Место Бесвица
Општина Демир Капија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (рудник).svg рудник


Период римско време
Портал „Археологија“

Криви Дабец —археолошко наоѓалиште во Бесвица општина Демир Капија. Наоѓалиштето претставува населба од доцна антика

Во нивите што се наоѓаат на 4 км јужно од селото, од левата страна на патот за селото [[Барово се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули, имбрекси и друг градежен материјал.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 225, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069