Бандерица (Демир Капија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бандерица is located in Македонија
Бандерица
Местоположба на Бандерица во Македонија
Местоположба 41°24′00″N 22°14′00″E / 41.40000° СГШ; 22.23333° ИГД / 41.40000; 22.23333Координати: 41°24′00″N 22°14′00″E / 41.40000° СГШ; 22.23333° ИГД / 41.40000; 22.23333
Основни податоци
Место Демир Капија
Општина Демир Капија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Бандерица археолошко наоѓалиште во градот Демир Капија. Наоѓалиштето претставува некропола и ѕидан водовод од римско време. Се наоѓа во Клисурско маало, на околу 1 км југоисточно од центарот на Демир Капија и претставува југоисточна периферија на античката населба Манастир - Варници. На северната страна сенаоѓаат реките Бошава и Вардар. На ова место се откопани гробови од II-IV век, како и делови од римски водовод ѕидан со камен, тули и варов малтер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 227, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069