Асан Гроб (Кошарка)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°25′28″N 22°16′43″E / 41.42444° СГШ; 22.27861° ИГД / 41.42444; 22.27861Координати: 41°25′28″N 22°16′43″E / 41.42444° СГШ; 22.27861° ИГД / 41.42444; 22.27861
Основни податоци
Место Кошарка
Општина Демир Капија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Асан Гробнекропола од средниот век во атарот на селото Кошарка, Македонија. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. На околу 4 километри северозападно од селото, во непосредната близина на Крумова чешма на патот за селото Конче се пронајдени гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 232. ISBN 9989-649-28-6.